||||||||

Hołd kieleckich artystów dla Ofiar Zbrodni Katyńskiej

W Kielcach, mieście głęboko osadzonym w tradycji pamięci narodowej, rozpoczną się tegoroczne obchody Dnia Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej. Inaugurację wydarzeń upamiętniających jedną z najtragiczniejszych kart w historii Polski stanowić będzie niezwykle poruszające widowisko wokalno-instrumentalne, przygotowane przez młodzież z Zespołu Państwowych Szkół Muzycznych im. Ludomira Różyckiego. Koncert zatytułowany „Tatuś Wasz jest w Rosji…” zainspirowany został autentycznymi listami i dokumentami katyńczyków – oficerów Wojska Polskiego, którzy zostali brutalnie zamordowani przez sowieckie NKWD w 1940 roku. Ich słowa, zapisane w ostatnich chwilach życia, stały się podstawą do stworzenia muzyki dedykowanej tym, którzy nigdy nie wrócili z nieludzkiej ziemi.

Koncert odbędzie się w piątek, 4 kwietnia 2025 roku o godzinie 17:00, w sali koncertowej przy ulicy Wojewódzkiej 12. To wydarzenie otwarte dla wszystkich mieszkańców, w którym historia łączy się z młodzieńczą wrażliwością, tworząc przejmujący most między pokoleniami. Artyści zaprezentują nie tylko autorskie kompozycje, ale również nowe aranżacje znanych utworów, takich jak legendarna „Ballada Katyńska” Jacka Kaczmarskiego. Występ zostanie powtórzony 7 kwietnia o godzinie 12:00 specjalnie dla grup szkolnych.

To jednak dopiero początek serii wydarzeń, które w kwietniu odbędą się w stolicy województwa świętokrzyskiego w ramach obchodów 85. rocznicy Zbrodni Katyńskiej. 10 kwietnia w Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej im. Witolda Gombrowicza o godzinie 17:00 odbędzie się wykład Marka Jończyka zatytułowany „Katyńska zbrodnia ludobójstwa”, który przybliży tło historyczne i dramatyzm tej zbrodni dokonanej przez sowieckie służby specjalne.

Kolejnego dnia, 11 kwietnia, mieszkańcy miasta i regionu będą mogli wziąć udział w jubileuszowym, dziesiątym Kieleckim Marszu Katyńskim. Uroczystości rozpoczną się o godzinie 12:00 na Placu Artystów, skąd uczestnicy przejdą ulicami Kielc aż do Skweru Pamięci Ofiar Katynia. To właśnie tam odbędą się główne obchody rocznicowe, pełne symboliki i refleksji nad przeszłością, która wciąż kształtuje naszą tożsamość.

13 kwietnia, o godzinie 10:00, nastąpi złożenie wiązanek kwiatów i zapalenie zniczy przy Pomniku Katyńskim oraz Pomniku Sybiraków na Cmentarzu Partyzanckim – to moment cichej zadumy i osobistego hołdu oddawanego poległym.

W ramach wydarzeń kulturalnych i edukacyjnych, 22 kwietnia o godzinie 18:00 w kinie rozpocznie się X edycja Przeglądu Filmów Fabularnych „Historia w filmie”. Inaugurację stanowić będzie projekcja głośnego dramatu „Katyń” w reżyserii Andrzeja Wajdy – syna jednej z ofiar mordu katyńskiego. Dzień później, 23 kwietnia o godzinie 17:00, w Centrum Edukacyjnym IPN „Przystanek Historia” odbędzie się rozmowa z dr. hab. Witoldem Wasilewskim poświęcona pamięci o Zbrodni Katyńskiej i jej obecności w zbiorowej świadomości Polaków.

Fot. kielce.eu

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *