Terytorialsi na ostatniej prostej przed przysięgą
Intensywne szkolenie podstawowe i wyrównawcze w ramach projektu „Ferie z WOT”, realizowanego przez 10. Świętokrzyską Brygadę Obrony Terytorialnej, dobiega końca. W piątek, 31 stycznia, przyszli żołnierze z województwa świętokrziskiego stanęli przed ostatnim, wymagającym wyzwaniem – żołnierskim egzaminem, zwanym „pętlą taktyczną”. To właśnie ten sprawdzian miał zweryfikować ich umiejętności nabyte podczas kilkunastodniowego szkolenia i stanowił ostatnią przeszkodę przed uroczystą przysięgą wojskową.
Egzamin rozpoczął się od sprawdzenia umiejętności strzeleckich na strzelnicy w Jędrzejowie. Następnie, na placu ćwiczeń taktycznych w Kielcach, przyszli żołnierze musieli wykazać się znajomością technik poruszania się w terenie, udzielania pierwszej pomocy medycznej oraz nawiązywania i zrywania kontaktu ogniowego z przeciwnikiem. Wszystkie te elementy miały na celu kompleksowe ocenienie poziomu wyszkolenia ochotników i przygotowanie ich do służby w szeregach Wojsk Obrony Terytorialnej.
„Celem egzaminu jest sprawdzenie, czy żołnierze są gotowi do realizacji zadań, które mogą stanąć przed nimi podczas służby” – podkreśla pułkownik Sławomir Machniewicz, dowódca 10. Świętokrzyskiej Brygady Obrony Terytorialnej. „To ostatni sprawdzian przed przysięgą, która odbędzie się w niedzielę, 2 lutego, na Kieleckiej Bukówce. Jestem przekonany, że wszyscy uczestnicy szkolenia wywiążą się z tego zadania na medal.”
Po pomyślnym zdaniu egzaminu, blisko 40 ochotników złoży uroczystą przysięgę wojskową i stanie się pełnoprawnymi żołnierzami 10. Świętokrzyskiej Brygady Obrony Terytorialnej. Nowi żołnierze zasilą szeregi batalionów stacjonujących w Kielcach, Sandomierzu i Ostrowcu Świętokrzyskim.
Warto przypomnieć, że misją 10. Świętokrzyskiej Brygady Obrony Terytorialnej imienia majora cc. Eugeniusza Gedymina Kaszyńskiego, ps. „Nurt”, jest obrona i wspieranie społeczności województwa świętokrzyskiego. W czasie pokoju żołnierze brygady uczestniczą w działaniach ratowniczych, pomagają podczas klęsk żywiołowych oraz prowadzą różnego rodzaju szkolenia dla mieszkańców regionu.