Rocznica bitwy pod Zwierzyńcem

Lasy za Ludwinowem, na granicy gminy Włoszczowa, są świadkami historii, która na zawsze wpisała się w dzieje walki polskiego podziemia z niemieckim okupantem. To właśnie tutaj, 19 marca 1944 roku, oddziały Armii Krajowej stoczyły nierówną bitwę z Niemcami. Dziś miejsce to upamiętnia obelisk, przypominający o poświęceniu i odwadze polskich żołnierzy.
Dzień przed bitwą, 18 marca 1944 roku, kilka plutonów Armii Krajowej przeprowadziło śmiałą akcję na terenie Włoszczowy. Partyzanci zajęli miasto, konfiskując niemieckie zapasy, niszcząc akta gminy i powiatu oraz urządzenia telefoniczne. Dokonali także likwidacji konfidentów, osłabiając tym samym struktury okupanta. Operacja zakończyła się pełnym sukcesem, a oddziały bez strat wycofały się do okolicznych lasów.
Pluton podporucznika Zenona Siudy „Wolta” schronił się w rejonie gajówki Zwierzyniec, gdzie partyzanci rozlokowali się w dwóch domach oraz na leśnej polanie. Niestety, nad ranem zostali zaskoczeni przez Niemców. W walce, która wywiązała się po otoczeniu oddziału, zginęło 11 żołnierzy Armii Krajowej, w tym sam dowódca. Czterech kolejnych zostało ciężko rannych.
Po bitwie Niemcy nakazali pochowanie poległych na Cmentarzu Żydowskim we Włoszczowie. Jednak już w 1945 roku ich ciała zostały ekshumowane i przeniesione na cmentarz parafialny. W 1984 roku w Szkole Podstawowej imienia Hetmana Stefana Czarnieckiego w Czarncy ufundowano tablicę upamiętniającą poległych żołnierzy AK. Od tego czasu co roku odbywają się uroczystości rocznicowe, przypominające o ich bohaterstwie.
Tegoroczne obchody zgromadziły liczne poczty sztandarowe, władze samorządowe na czele z burmistrzem Włoszczowy Grzegorzem Dziubkiem oraz przewodniczącym Rady Miejskiej Grzegorzem Dudkiewiczem, przedstawicieli powiatu, kombatantów, służby mundurowe, harcerzy oraz mieszkańców. Wszyscy zebrani oddali hołd bohaterom, którzy 80 lat temu walczyli o wolność Polski.
W starciu z niemieckimi wojskami życie stracili:
ppor. Zenon Siuda „Wolt”, plut. Edward Stajszczyk „Zamek”, plut. Stanisław Łaskawski „Cis”, plut. pchor. Marian Krynicki „Kozak”, kpr. Stanisław Struski „Długi”, st. strz. Stanisław Cieślik „Czajka”, st. strz. Antoni Pilewski „Słoneczny”, st. strz. Marian Barski „Zenon”, st. strz. Stefan Kopera „Dąbek”, strz. NN „Bolek”, strz. Stanisław Dudziński „Orzeł”, strz. Roman Czarnecki „Wrzos”.
