Pińczów oddał hołd bohaterom – obchody 162. rocznicy Bitwy pod Grochowiskami

Za nami wyjątkowe wydarzenie upamiętniające jedno z najważniejszych starć Powstania Styczniowego. 162. rocznica Bitwy pod Grochowiskami zgromadziła mieszkańców, pasjonatów historii i oficjeli, którzy wspólnie oddali hołd powstańcom walczącym o niepodległość Polski. Tegoroczne uroczystości miały wiele symbolicznych momentów – od pieszej wędrówki uczniów i nauczycieli, przez przejazd rowerzystów, po oficjalne ceremonie przy mogile powstańczej.
Obchody rozpoczęły się przed budynkiem Muzeum Regionalnego w Pińczowie, skąd na Grochowiska wyruszył pieszy rajd. Wzięli w nim udział uczniowie szkół powiatu pińczowskiego pod opieką nauczycieli, strzelców oraz funkcjonariuszy Komendy Powiatowej Policji w Pińczowie. To symboliczne przejście na miejsce bitwy było wyrazem pamięci i szacunku dla bohaterów, którzy 162 lata temu walczyli tam o wolność. Po dotarciu na miejsce uczestnicy mogli ogrzać się przy ognisku i posilić ciepłym posiłkiem.
Kolejnym punktem obchodów była uroczysta msza święta odprawiona w kościele w Bogucicach. W otoczeniu pocztów sztandarowych, przedstawicieli władz oraz mieszkańców modlitwie przewodniczyli ks. Stanisław Kudełka i ks. Piotr Zagała. Po zakończeniu nabożeństwa uczestnicy udali się na miejsce upamiętnienia bitwy, gdzie odbyła się oficjalna część uroczystości.
„Bitwa pod Grochowiskami była jednym z kluczowych starć Powstania Styczniowego. Choć zakończyła się porażką, to stała się symbolem niezłomności i determinacji Polaków w dążeniu do wolności” – podkreśliła w swoim przemówieniu wiceburmistrz Miasta i Gminy Pińczów, Beata Kita. Podobne przesłanie przekazali wicewojewoda świętokrzyski Michał Skotnicki, członkini Zarządu Województwa Świętokrzyskiego Anita Koniusz oraz specjalny gość – mer Caudry Frederic Bricout. Francuski samorządowiec nawiązał do współczesnych wyzwań społeczno-politycznych Europy i zaapelował o pokój i wzajemną życzliwość.
Po krótkiej modlitwie i Apelu Poległych, odczytanym przez por. Dariusza Grenia, lokalni pasjonaci historii oddali salwę armatnią na cześć powstańców, a następnie delegacje złożyły biało-czerwone wieńce przy symbolicznej mogile.
Wśród składających kwiaty znaleźli się przedstawiciele władz lokalnych i samorządowych, w tym wiceburmistrz Miasta i Gminy Pińczów Beata Kita, przewodniczący Rady Miejskiej Zdzisław Woźniak, wicewojewoda Michał Skotnicki, członkini Zarządu Województwa Świętokrzyskiego Anita Koniusz, mer Frederic Bricout wraz z młodzieżą z Caudry oraz reprezentanci powiatu pińczowskiego, buskiego i wielu organizacji społecznych. W wydarzeniu uczestniczyli także harcerze z ZHP Pińczów i ZHP Busko-Zdrój oraz członkowie PTTK Staszów, którzy przyłączyli się do obchodów.
„W imieniu burmistrza Miasta i Gminy Pińczów Włodzimierza Baduraka dziękujemy wszystkim za obecność i oddanie hołdu bohaterom naszej historii” – podsumowała dyrektor Muzeum Regionalnego Justyna Dziadek.
Po zakończeniu uroczystości na Grochowiskach delegacja złożyła kwiaty także w podbuskich Kamedułach, oddając hołd powstańcom przy tamtejszym pomniku.
