Obchody 162. rocznicy wybuchu Powstania Styczniowego w Kielcach
Miejscem kieleckich obchodów upamiętniających powstańców styczniowych był pomnik znajdujący się obok zabytkowego drewnianego kościoła na Białogonie. Właśnie stąd, w nocy z 22 na 23 stycznia 1863 roku, wyruszyli powstańcy do punktu zbornego na Karczówce.
W ramach uroczystości odbyło się odśpiewanie hymnu, modlitwa za bohaterów, salwa honorowa, a przed pomnikiem złożone zostały kwiaty i zapalone znicze.
Organizatorami obchodów byli: Stowarzyszenie Rekonstrukcji Historycznych „Jodła”, Stowarzyszenie Kieleccy Patrioci oraz Urząd do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych.
Obchody rocznic wybuchu powstania styczniowego w Kielcach mają tradycję sięgającą 1916 roku. Do 1930 roku uroczystości były organizowane od wschodniej strony klasztoru na Karczówce, gdzie stał drewniany krzyż poświęcony pamięci poległym w 1863 roku powstańcom.
Powstanie styczniowe wybuchło w nocy z 22 na 23 stycznia 1863 r. Jak podaje Archiwum Państwowe, w Kielcach punktem koncentracji polskich wojsk była Karczówka, przybyło tam ok. 200 osób. Byli to głównie robotnicy z zakładów w Białogonie pod dowództwem urzędnika Walentego Winiarskiego uzbrojeni w kosy, widły, szable. Kpt. Stanisław Dobrogojski z Waśniowa nie otrzymał od Apolinarego Kurowskiego precyzyjnej informacji o miejscu spotkania, błądził więc ze swoim oddziałem po okolicznych wzgórzach. Spóźniony Kurowski dotarłszy zaś nad ranem na Karczówkę, stwierdził, że atak na Kielce wobec braku zaskoczenia nie ma sensu. Podjął wobec tego decyzję o odesłaniu ludzi do domu, a sam udał się na południe województwa. W tej sytuacji Rosjanie wycofali część żołnierzy z Rynku do koszar, natomiast wzmocniono patrole kontrolujące przedmieścia.
Powstanie styczniowe trwało 19 miesięcy, było najdłużej trwającym zrywem niepodległościowym w historii naszego kraju.