||||||||

Milenium Królów i wielkie święto historii we Włoszczowej!

W 2024 roku Sejm Rzeczypospolitej Polskiej jednogłośnie przyjął uchwałę o ustanowieniu roku 2025 Rokiem Milenium Koronacji Dwóch Pierwszych Królów Polski w Gnieźnie. To nie tylko symboliczny gest, ale także ważny moment w procesie budowania świadomości narodowej i historycznej. W uchwale podkreślono, że koronacja Bolesława Chrobrego była jednoznacznym sygnałem dla całej ówczesnej Europy – młode państwo polskie, dotąd będące jedynie księstwem, uzyskało pełnoprawny status królestwa. Tym samym zyskało nową pozycję w politycznej układance średniowiecznego kontynentu – jako niezależne, suwerenne i silne państwo, gotowe do odgrywania istotnej roli na arenie międzynarodowej.

Rok 2025 przyniesie liczne wydarzenia upamiętniające ten doniosły jubileusz, ale nie tylko. To również czas wspomnienia innego przełomowego momentu w dziejach Polski – 500-lecia hołdu pruskiego. Oba te wydarzenia – choć dzieli je aż pół tysiąclecia – łączy symbolika władzy, niezależności i politycznej dojrzałości państwa polskiego. W sobotę, 26 kwietnia, w Gnieźnie – miejscu pierwszej koronacji królewskiej – odbędzie się uroczyste zgromadzenie posłów i senatorów, które będzie centralnym wydarzeniem obchodów Roku Milenijnego. To właśnie tam, u źródeł polskiej państwowości, oddany zostanie hołd pierwszym koronowanym władcom i historii, która ukształtowała naszą tożsamość.

Obchody Milenium nie ograniczają się jednak tylko do wydarzeń politycznych i kulturalnych. To także czas integracji społecznej i sportowego ducha. Już 5 kwietnia w Gnieźnie odbył się prestiżowy Bieg Europejski, którego trasa liczyła 10 kilometrów. Wydarzenie to zgromadziło uczestników z całej Polski i zagranicy, pokazując, że pamięć o historii może iść w parze z nowoczesną aktywnością. Dzień później, 6 kwietnia, na stadionie odbył się Międzynarodowy Turniej Żużlowy o Koronę Bolesława Chrobrego – widowisko sportowe o wyjątkowym znaczeniu, które nawiązuje nie tylko do tradycji rycerskich, ale także do dumy z dziedzictwa pierwszego króla Polski. Kolejnym ważnym wydarzeniem będzie legendarny Bieg Lechitów, którego start zaplanowano na 21 września. To najstarszy półmaraton w Polsce, a jego tegoroczna edycja nabiera wyjątkowego wymiaru, wpisując się w narodowe świętowanie milenijnego aktu koronacji.

W obchody włącza się również wiele miast w całej Polsce – w tym Włoszczowa, która aktywnie uczestniczy w kultywowaniu pamięci o początkach polskiej państwowości. Niezależnie od miejsca, wydarzenia te łączy wspólny mianownik: przypomnienie, że korzenie naszej niepodległości sięgają głęboko w przeszłość i że każda epoka ma swoich bohaterów oraz momenty przełomowe, które kształtują tożsamość narodową.

Fot. wloszczowa.pl

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *