Krypty w kieleckiej katedrze otwarte
Do 21:00 w niedzielę (3 listopada) mieszkańcy Kielc mogą odwiedzać podziemia Bazyliki Katedralnej, w której znajdują się sarkofagi biskupów kieleckich.
– W krypcie znajduje się siedem sarkofagów, w których spoczywają wszyscy ordynariusze, poczynając od pierwszego aż do zmarłego w 2017 roku biskupa Kazimierza Ryczana. Najstarszy sarkofag w krypcie pochodzi z początków XIX wieku. Jako pierwszy w podziemiach kieleckiej katedry pochowany został mianowany w 1803 roku biskup Wojciech de Boża Wola Górski zmarły w 1818 roku. Swoje groby mają tam także kolejni pasterze diecezji biskupi: Maciej Majerczak, Tomasz Teofil Kuliński, Augustyn Łosiński, Czesław Kaczmarek i Jan Jaroszewicz – opowiedział ksiądz Paweł Rej, wikariusz Bazyliki Katedralnej.
Jak dodaje duchowny, wszystkie sarkofagi w kieleckiej bazylice mają taki sam wygląd.
– Są to skromne, marmurowe nagrobki utrzymane w jednej tonacji kolorystycznej. Na górnej płycie znajduje się imię i nazwisko zmarłego biskupa oraz daty jego urodzenia i śmierci. Natomiast sama krypta została utworzona i odnowiona stosunkowo późno, bo w roku 1971 – wyjaśnił kapłan.
W sobotę, 2 listopada, We Wspomnienie Wszystkich Wiernych Zmarłych, podczas mszy świętej w Bazylice Katedralnej biskup kielecki Jan Piotrowski modlił się za zmarłych Pasterzy diecezji kieleckiej. Po Eucharystii biskupi w asyście liturgicznej zeszli do krypty i tam modlili się za zmarłych Pasterzy Kościoła Kieleckiego.