||||||

Edukacja i zabawa, wszystko z myślą o seniorach!

„Bella ciao” razem z zespołem Pectus śpiewali wszyscy uczestnicy „Świętokrzyskich spotkań senioralnych”, którzy licznie zgromadzili się w Centrum Kongresowym Targów Kielce, by uroczyście uruchomić projekt „Tworzenie Lokalnych Systemów Wsparcia dla Seniorów”.  Starsi mieszkańcy z 19 gmin powiatu kieleckiego i z Kielc spotkali się, by rozmawiać o zdrowiu i różnych formach aktywności fizycznej i społecznej. Stoiska z ofertą edukacyjną dla seniorów przygotowali m.in. Wojewódzki Ośrodek Medycyny Pracy, Świętokrzyskie Centrum Ratownictwa Medycznego i Transportu Sanitarnego oraz świętokrzyska policja. A „wisienką na torcie” był występ zespołu Pectus, który rozgrzał publiczność i wciągnął wszystkich do wspólnej zabawy. W spotkaniu oficjalnie otwierającym realizowany przez Regionalny Ośrodek Polityki Społecznej projekt uczestniczyła marszałek województwa Renata Janik, członek Zarządu Województwa Anita Koniusz oraz włodarze gmin, które zaangażowane są w całe przedsięwzięcie.

Odbywające się w Kielcach  wydarzenie pod nazwą „Świętokrzyskie spotkania senioralne” jest jednym z cyklu wydarzeniem dedykowanych osobom w wieku 60 +, które mają je integrować i zachęcać do aktywności społecznej. Jednocześnie jest ono oficjalną inauguracją projektu „Tworzenie  Lokalnych Systemów Wsparcia dla Seniorów”.

Renata Janik, Marszałek Województwa Świętokrzyskiego: – Cieszę się, że dzięki temu projektowi ponad trzy i pół tysiąca seniorów z Kielc i powiatu kieleckiego otrzyma wsparcie w postaci usług zdrowotnych, usług opiekuńczych, różnych form rehabilitacji i aktywizacji społecznej. Cieszę się, że seniorzy mogą korzystać ze środków europejskich. Oprócz takich spotkań integracyjno-edukacyjnych, jak to dzisiejsze, poprawiających kondycję psychofizyczną seniorów, przygotowaliśmy dla starszego pokolenia mieszkańców Kielc i powiatu szeroką ofertę różnego typu usług społecznych, z których będą mogli skorzystać. Są wśród nich m.in. długoterminowa opieka pielęgniarska, możliwość skorzystania z różnego typu zabiegów rehabilitacyjnych, muzyko- i dogoterapia, a nawet „taxi da seniora”.

Zwracając się do zgromadzonych w Centrum Kongresowym w Kielcach starszych mieszkańców stolicy regionu i powiatu kieleckiego,  marszałek Renata Janik mówiła: -Bardzo się cieszę Kochani, że widzę Was w tak licznym gronie i w tak dobrej kondycji. Zachowaniu tej dobrej kondycji i waszej aktywności społecznej służy projekt, których dla seniorów realizuje Regionalny Ośrodek polityki Społecznej we współpracy z miastem Kielce i 19 gminami powiatu kieleckiego.

W programie spotkania pojawiły się nie tylko wystąpienia zaproszonych gości, ale także prelekcje ekspertów, którzy przekonywali osoby starsze do szeroko rozumianej aktywności –  zarówno tej fizycznej, jak i aktywnego udziału wżyciu społecznym. Eksperci również edukowali seniorów – jak się zdrowo odżywiać, jak dbać o dobrą kondycję psychiczną, uczyli też postaw antydyskryminacyjnych, czyli jak należy reagować na próby dyskryminacji ze względu na wiek. Towarzyszące konferencji warsztaty tematyczne dla seniorów przynoszą przedstawicielom starszego pokolenia nie tylko dawkę przydatnej dla nich wiedzy, ale także stanowią okazją do nawiązania kontaktów ze specjalistami różnych dziedzin, a przede wszystkim do integrowania się środowiska senioralnego.

Podczas spotkania instytucje podległe samorządowi województwa, m.in. Wojewódzki Ośrodek Medycyny Pracy i Świętokrzyskie Centrum Ratownictwa Medycznego i Transportu Sanitarnego, ale także Wojewódzka Komenda Policji, przygotowały stoiska, gdzie seniorzy mogli uzyskać informacje m.in. o tym, jak dbać o zdrowie, kondycję fizyczną i swoje bezpieczeństwo.

Wydarzenie uświetnił występ zespołu Pectus. Wszyscy znakomicie bawili się przy największych przebojach zespołu – m.in. „Bella ciao”, „To, co chciałbym Ci dać”, „Jeden moment” czy „Barcelona”.

„Świętokrzyskie spotkania senioralne” są jednym z  elementów projektu „Tworzenie Lokalnych Systemów Wsparcia dla Seniorów”, który realizuje Regionalny Ośrodek Polityki Społecznej Urzędu Marszałkowskiego Województwa Świętokrzyskiego we współpracy z 19 gminami powiatu  kieleckiego oraz miastem Kielce. Przedsięwzięcie współfinansowane jest ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego Plus w ramach programu regionalnego Fundusze Europejskie dla Świętokrzyskiego 2021-2027, z działania „Zwiększenie dostępności usług społecznych i zdrowotnych”.  Projekt  ruszył w lutym tego roku, a działania dedykowane seniorom  prowadzone będę do końca stycznia 2027 roku. Wartość całego przedsięwzięcia to ponad 63,5 miliona złotych, dofinansowanie z funduszy europejskich to kwota prawie 60 milionów 353 tys. złotych. Różnymi formami usług opiekuńczych objętych zostanie prawie trzy i pół tysiąca seniorów. Zgodnie z nazwą projektu – Tworzenie Lokalnych Systemów Wsparcia dla Seniorów – jego celem jest stworzenie systemowego modelu pomocy starszym mieszkańcom, zwłaszcza tym najbardziej potrzebującym, w ich codziennym funkcjonowaniu.

Projekt ruszył jako pilotażowy w stolicy regionu i w gminach powiatu kieleckiego, największego świętokrzyskiego powiatu. Z badań wynika bowiem, że to właśnie tam najszybciej następuje proces starzenia się społeczeństwa i przyrost – w całej populacji – osób w wieku powyżej 60 lat. Te same badania potwierdziły jednocześnie, że dostarczane seniorom usługi opiekuńcze wciąż są niewystarczające, zarówno jeśli chodzi o ich rodzaj, jak i liczbę. Lukę tę ma wypełnić – i jednocześnie stworzyć systemowy model – realizowany właśnie projekt pilotażowy.  Oferta jest skierowana przede wszystkim do seniorów, którzy ze względu na stan zdrowia pozostają w domu, nie mogąc samodzielnie korzystać z oferty miejskich czy gminnych ośrodków czy centrów pomocy społecznej.

W poszczególnych gminach, w zależności od zdiagnozowanych potrzeb,  w ramach projektu realizowane są m.in. usługi asystenta i opiekuna dla osób starszych i niepełnosprawnych, specjalistyczne usługi opiekuńcze i pielęgnacyjne, wspomagające proces leczenia osób przewlekle chorych (w tym domową fizjoterapię oraz rehabilitację), a także specjalistyczna opieka dla osób z zaburzeniami psychicznymi (w tym psycholog, logopeda, pracownik socjalny, terapeuta zajęciowy, psychiatra). Seniorzy mogą także skorzystać z usługi typu „taxi dla seniora”, czyli bezpłatnego transportu dla osób z trudnościami w samodzielnym poruszaniu się komunikacją publiczną.

Dla osób w starszym wieku, ale wciąż aktywnych fizycznie, w ramach projektu mogą być organizowane zajęcia relaksacyjno-usprawniających ze wsparciem rehabilitantów i fizjoterapeutów, spotkania integracyjne – połączone z działaniami prozdrowotnymi, zapobiegającymi utracie kondycji psychofizycznej, a nawet udział w różnorodnych wydarzeniach kulturalnych, poprawiających kondycję psychiczną i włączających seniorów w życie danej społeczności. Takim wydarzeniem są właśnie „Świętokrzyskie spotkania senioralne”.

Fot. Urząd Marszałkowski Województwa Świętokrzyskiego

MATERIAŁ PARTNERÓW

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *