85 milionów złotych na wzmocnienie regionalnej gospodarki i gminne inwestycje!

Dobra przedświąteczna wiadomość dla mieszkańców Świętokrzyskiego! Prawie 85 milionów złotych z programu Fundusze Europejskie dla Świętokrzyskiego 2021-2027 trafi do gmin i instytucji otoczenia biznesu z naszego regionu na budowę infrastruktury wodno-ściekowej, wzmocnienie potencjału firm i inwestycje z zakresu zielonej energii. Marszałek Renata Janik oraz wicemarszałkowie Grzegorz Socha i Marek Bogusławski podpisali dziś umowy na dofinansowanie z funduszy europejskich projektów, które zostały przygotowane przez samorządy i instytucje otoczenia biznesu.
Marszałek województwa Renata Janik, witając gości dzisiejszej uroczystości, mówiła:
– Mamy dziś dla Państwa bardzo bardzo dobrą wiadomość – decyzją Zarządu podpisujemy osiem umów z trzech różnych działań, ale ich wspólnym mianownikiem jest chęć szybkiego i dobrego wydatkowania pieniędzy z programu regionalnego Fundusze Europejskie dla Świętokrzyskiego. Na inwestycje w regionie przekazujemy w sumie prawie 85 milionów złotych, ogromne środki finansowe – podkreślała Renata Janik. – Zależy nam, żeby Państwo szybko przystąpili do realizacji zadań, bo liczy się nie tylko kontraktacja, ale i certyfikacja. Pierwsze zadanie to wsparcie konsorcjów zajmujących się rozwojem inteligentnych specjalizacji regionu świętokrzyskiego – tu podpiszemy cztery umowy. Trzy kolejne dotyczą gospodarki wodno-ściekowej. Na budowę kanalizacji i oczyszczalni ścieków przekazujemy aż 63 miliony złotych. I ostatnia umowa, opiewająca na 17 mln złotych, związana jest z rozwojem zielonej energii, a dotację otrzyma Związek Gmin Gór Świętokrzyskich. Dziękuję dyrekcji i pracownikom Departamentu Wdrażania Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego za sprawne przeprowadzenia całej procedury konkursowej.
Cztery z podpisanych dziś umów dotyczyły wzmocnienia potencjału świętokrzyskiego biznesu. Nabór konkurencyjny z działania „Zwiększenie potencjału MŚP i rozwój regionalnego ekosystemu innowacji” zakładał wsparcie konsorcjów na rzecz rozwoju inteligentnych specjalizacji województwa w zakresie wzmocnienia współpracy sektora biznesu i nauki, tworzenie warunków dla transferu nowych rozwiązań technologicznych dla gospodarki oraz realizację przedsięwzięć innowacyjnych na rzecz podniesienia poziomu konkurencyjności i innowacyjności gospodarki regionalnej. Skierowany był do Instytucji Otoczenia Biznesu oraz Ośrodków Innowacji, posiadających siedzibę lub oddział na terenie województwa świętokrzyskiego od minimum 5 lat. W ramach naboru Zarząd Województwa wybrał 4 projekty na łączną kwotę dofinansowania w wysokości 4 mln 195 tys. złotych.
Marszałek województwa Renata Janik oraz wicemarszałkowie Grzegorz Socha i Marek Bogusławski podpisali dziś umowy z wyłonionymi wnioskodawcami. Pieniądze otrzymają:
- Staropolska Izba Przemysłowo-Handlowa: „Wsparcie Konsorcjum na rzecz rozwoju regionalnej inteligentnej specjalizacji – Zasobooszczędne Budownictwo” (dotacja 988 tys. zł),
- Ośrodek Promowania i Wspierania Przedsiębiorczości Rolnej: „Nowoczesne rolnictwo i przetwórstwo rolno – spożywczą szansą na rozwój MŚP” (940 tys. zł),
- Gmina Kielce: „SynergyICTHub” (1 mln 126 tys. zł) oraz
- Agencja Rozwoju Regionalnego w Starachowicach: „Energia Przyszłości – Zintegrowane Inicjatywy Konsorcjum na Rzecz Zrównoważonego Rozwoju Energetycznego” (dotacja w wysokości 1 mln 139 tys. zł).
Podczas dzisiejszej uroczystości podpisane zostały także trzy umowy na dofinansowanie inwestycji z zakresu infrastruktury wodno-ściekowej. Do gmin Łopuszno, Łączna i Pawłów trafią w sumie ponad 63 miliony złotych!
– To bardzo ważne umowy, ich realizacja w bezpośredni sposób wpłynie na jakość życia mieszkańców gmin. Dlatego jest to ważny dzień dla rozwoju naszego województwa i bardzo się cieszymy, że udało się sprawnie przeprowadzić całą procedurę. Dzięki tym środkom, przeznaczonym na budowę nowych sieci kanalizacyjnych, poprawę czystości powietrza i rozwój firm, naszym mieszkańcom będzie się żyło lepiej i wygodniej – podkreślali zgodnie wicemarszałkowie Grzegorz Socha i Marek Bogusławski, gratulując samorządowcom dobrze przygotowanych wniosków.
Na budowę kanalizacji w miejscowościach: Gnieździska, Fanisławice, Fanisławiczki, Ruda Zajączkowska, część miejscowości Czartoszowy i część miejscowości Grabownica, a także na budowę oczyszczalni ścieków w miejscowości Gnieździska oraz instalacji fotowoltaicznej o mocy 100 kW z magazynem energii, gmina Łopuszno otrzyma 27 mln 991 tys. zł dofinansowania (wartość całej inwestycji to 44 mln 621 tys. złotych).
Gmina Pawłów na zadanie pn. „Poprawa gospodarki ściekowej na terenie Aglomeracji Pawłów” otrzyma 18 mln 400 tys. złotych dotacji (wartość całego zadania to 26 mln 616 tys. zł). Fundusze te przeznaczone są na budowę kanalizacji sanitarnej w miejscowości Jadowniki, Rzepin Kolonia, opomiarowanie sieci wodociągowej na terenie Aglomeracji Pawłów w celu ograniczenia strat wody, a także na budowę instalacji fotowoltaicznej.
Do gminy Łączna, na zadanie pn. „Rozbudowa oczyszczalni ścieków w Kamionkach wraz z modernizacją części osadowej”, trafi 16 mln 973 tys. zł unijnego dofinansowania, które przeznaczone jest na modernizację oczyszczalni ścieków w Kamionkach. Całkowita wartość zadania to 21 mln 444 tys. złotych.
Obchodzony dzisiaj Wielki Czwartek przyniósł też dobrą wiadomość dla mieszkańców gmin zrzeszonych w Związku Gmin Gór Świętokrzyskich. Związek otrzymał 17 mln 170 tys. złotych dofinansowania na realizację projektu pn. „Magazyny energii = lepsze wykorzystanie energii w gminach Związku Gmin Gór Świętokrzyskich”.
Przedsięwzięcie polega na rozbudowie już istniejących instalacji OZE (mikroinstalacji) o działające na ich potrzeby magazyny energii elektrycznej w ilości 566 szt. Długofalowym celem projektu jest zmniejszenie emisji CO2 i poprawa jakości powietrza na terenie gmin, w których jest realizowany, czyli Bielin, Górna, Łącznej, Masłowa, Pawłowa i Waśniowa. Całkowita wartość projektu to 20 milionów 200 tysięcy złotych.
W sumie, w ramach podpisanych dzisiaj umów, do samorządów, Związku Gmin Gór Świętokrzyskich i instytucji otoczenia biznesu na realizowane przez nich inwestycje trafi w sumie prawie 85 milionów złotych!
W spotkaniu uczestniczył Hubert Zieja, wicedyrektor Departamentu Wdrażania Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego urzędu marszałkowskiego oraz pracownicy tego departamentu, którzy przygotowali dzisiejszą uroczystość.





MATERIAŁ PARTNERÓW