|||||

Zbliża się 81. rocznica opanowania niemieckiego więzienia w Starachowicach przez żołnierzy Antoniego Hedy „Szarego”

W środę (7 sierpnia) odbędą się uroczyste obchody 81. rocznicy rozbicia aresztu niemieckiego w Starachowicach przez mężnych żołnierzy Armii Krajowej pod dowództwem podporucznika Antoniego Hedy „Szarego”.

O 17.45 na placu przy kościele pod wezwaniem Świętej Trójcy przy ulicy Kościelnej nastąpi zbiórka pocztów sztandarowych. Następnie, o godzinie 18, w intencji komendanta „Szarego” i jego żołnierzy zostanie odprawiona msza święta. Udział w niej weźmie chór KAMERTON z Parku Kultury.

Po mszy delegacje i mieszkańcy zgromadzą się pod pomnikiem przy ulicy Józefa Piłsudskiego, gdzie zostaną wygłoszone okolicznościowe przemówienia, a następnie przy pamiątkowej tablicy zostaną złożone wiązanki kwiatów oraz zapalone znicze. Uroczystości zakończą się około godziny 20.

Brawurowa akcja partyzancka, bez strat w ludziach, przeszła do historii walk oddziałów podziemnych. Bez strat własnych, Oddział Partyzancki Armii Krajowej Antoniego Hedy „Szarego” rozbił niemieckie więzienie w Starachowicach, uwalniając około 80 aresztowanych.

Fot. IPN

Dowodzący akcją Antoni Heda „Szary” (1916-2008) był uczestnikiem wojny obronnej 1939 r., żołnierzem Związku Walki Zbrojnej, potem Armii Krajowej, więźniem politycznym okresu stalinowskiego. Po wojnie ukrywał się z rodziną pod różnymi nazwiskami. W 1948 r. został aresztowany i skazany na karę śmierci, zamienioną później na dożywocie. Wyszedł na wolność w 1956 roku. Odznaczony był Orderem Virtuti Militari (dwukrotnie), Krzyżem Walecznych i Krzyżem Komandorskim z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski. Awans generalski otrzymał w 2006 roku. Zmarł w 2008 roku w Warszawie.

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *